Южна Корея разкритикува начина, по който Съветът за сигурност на ООН се справя със севернокорейската криза.
Говорейки на последната сесия на Съвета, пратеникът на страната в ООН Хуан Джун-кук упрекна "плачевната" липса на действия от страна на организацията спрямо многократните ракетни тестове и заплахи от Пхенян.
Хуанг заяви, че Северна Корея е извършила "явни, груби и повтарящи се нарушения на редица резолюции на Съвета за сигурност на ООН", но международната организация не е била единна в осъждането на нейните действия.
По данни на агенция "Йонхап" КНДР е изстреляла около 70 ракети през 2022 г., което е рекорд на годишна база.
Вчера генералният секретар на ООН Антониу Гутериш настоя Северна Корея да се върне към преговорите, целящи да я накарат да се откаже от програмата си за ядрени оръжия.
КНДР е обект на санкции на ООН от 2006 г. насам заради ядрената си програма и програмата за балистични ракети. Т.нар. шестстранни преговори за ядрено разоръжаване - между Северна Корея, Южна Корея, Китай, Съединените щати, Русия и Япония - изпаднаха в застой през 2009 г.
Преговорите между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г. и 2019 г. също се провалиха. Оттогава Китай и Русия настояват за облекчаване на санкциите на ООН за хуманитарни цели и за привличане на Пхенян към нова преговори.
Миналата година Северна Корея възобнови изпитанията на междуконтинентални балистични ракети за първи път от 2017 г. Тя се подготви и за повторно отваряне на своята ядрена тестова площадка, което засили опасенията от нов тест на ядрена бомба.