Петък, 17 Май 2024
           
Новини

Велики вторник е, ден за смирение

   
Велики вторник е, ден за смирение

Днес е Велики вторник, вторият ден от Страстната седмица. Според църковния канон денят е отреден за смирение. 

На Велики вторник Христос проповядва в храма и дава своите последни нравствени наставления.

На този ден Христос разказал притчата за десетте девици - пет мъдри и пет неразумни. Мъдрите имали чисти светилници и свещен елей, а неразумните - само чисти светилници. Така само първите пет били готови за идването на Спасителя.

Според народните традиции първите три дни от Страстната седмица – понеделник, вторник и сряда, са определени за почистването на къщата, за миене и къпане на децата. Този ритуал има пречистващ характер и се прави за здраве. 

На Велики вторник момите ходят за "мълчана " вода. Това е прясна вода, донесена от три извора. През цялото време, докато се носи, не трябва да се проговаря. Вярвало се е, че така водата остава "чиста" и затова притежава тайнствена сила. Слагали я на скрито място и я използвали за лекуване на болести. 

Християните почитат на 14 април свети Мартин Изповедник, папа Римски, имен ден имат Мартин, Мартина, Марта и производните от тях имена.  

Името Мартин има латински корени и произхожда от думата “martius”, която означава “дете на Марс”. Марс бил римският бог на войната, но и баща на Ромул и Рем, заради което всички техни потомци били наричани “деца на марс”. 

Заедно със свети Максим Изповедник римският папа свети Мартин (649-653 г.) защитавал истинското църковно учение от лъжеучението на монотелитите. Еретиците били покровителствани и от император Констанс (641-668 г.), който споделял техните убеждения. Папа Мартин свикал в Римпоместен събор, на който ереста била осъдена, а еретиците - предадени на анатема.

Като узнал това, императорът обвинил папа Мартин в държавно престъпление, в предателство. По заповед на Констанс двамата защитници на православното учение, Максим Изповедник и папа Мартин, били насила закарани в Цариград, където били изтезавани и съдени като политически престъпници (553 г.). Положени били много усилия да се съгласят с учението на еретиците. И двамата обаче останали твърди в православните си убеждения и не престанали да изобличават лъжеучението на монотелитите.

След като претърпял много оскърбления и лишения, папа Мартин бил изпратен на заточение в Херсон Таврически (Крим), където след две години починал, като до края на живота си останал непоколебим изповедник на православното учение.