Понеделник, 20 Май 2024
           
Новини

Въвеждат се временни противоепидемични мерки заради коклюша

   
Въвеждат се временни противоепидемични мерки заради коклюша

843 случая на коклюш са регистрирани у нас, съобщи здравният министър Галя Кондева.

Тя отбеляза, че вече започва задължителната имунизацията на бебетата от шестседмична възраст. Както и до сега ваксините се поставят от личните лекари, добави министърът.

Въвеждат се временни противоепидемични мерки, включващи имунизация по желание на бременни жени против коклюш между 27-36 гестационна седмица. В тази връзка в страната започва и разяснителна кампания за ваксините против коклюш. Имунизацията ще е безплатна и ще се извършва в имунизационни кабинети на регионалните здравни инспекции и/или в създадени за целта имунизационни кабинети.

Още утре бременните жени, които желаят да се ваксинират ще могат да го направят, добави главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев 


 

 

Кондева и Кунчев

БТА

 

Как ще се процедира при открити случаи на коклюш в организиран детски и ученически колектив:

enlightenedДа се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под;

enlightenedДа се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете    във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала;

enlightenedДа се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив. Посещение е възможно след предоставяне на
медицински документ от лекар, че детето, съответно ученикът не е заразно болен.

enlightened Осъществяване, при възможност, на сутрешния прием на децата през всички възможни входове на детската градина и детската ясла, с цел намаляване на контакта между деца от различни групи.
 

 

кашлица

iStock

 


Безплатно ли ще можем да се тестваме за коклюш?

Националният център по заразни и паразитни болести, регионалните здравни инспекции в София, Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора трябва да организират възможността за извършване на лабораторна диагностика на заболели, определени като възможен или вероятен случай на коклюш.

Лекарят, със съгласието на болния или на негов родител, настойник/попечител, може да вземе клинична проба (назофарингеален секрет) за провеждане на безплатно лабораторно изследване по метода RT-PCR и да я изпрати, чрез регионалната здравна инспекция, на територията на областта, на която работи, до Националния център по заразни и паразитни болести или на регионална здравна инспекция.






Ситуацията към момента, по думите на доц. Кунчев, се развива очаквано, а регистрираните случаи са със сто по-малко от миналата седмица.

„Не, че приключва епидемичното разпространение, напротив, просто ваканцията и празниците дадоха своя принос“, добави той и обясни, че вероятно това сега ще бъде наваксано.

Доц. Кунчев добави, че епидемията в Европа продължава да се развива с ускорени темпове.