Петък, 03 Май 2024
           
Коментари

Богомил Николов: Мобилните оператори третират потребителите като крепостници

   
Богомил Николов: Мобилните оператори третират потребителите като крепостници

Мобилните оператори все повече наподобяват олигархични структури, заяви пред БНР Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители" във връзка с третото поредно индексиране на цените от страна на мобилните оператори.

"Този сектор се радва на огромен комфорт – и законодателен, и регулаторен, какъвто и да искате. В последните десетина години виждаме голямо окрупняване. Мобилните оператори се разрастват, завземайки и кабелните телевизии, и интернет доставчиците." - посочи той. 

"Оставени в такъв законодателен и регулаторен комфорт, те стават още по-силни и могат да си позволят да поглъщат конкурентите си, а това е най-лошата новина за всички нас."- добави Николов. 

По думете му, накрая на пазара ще останат само "трите кита", които все повече заприличват на олигархични структури.

Трите мобилни оператори са били санкционирани 68 пъти за нелоялни практики пред последните три години, уточни Богомил Николов, но по думите му "такива санкции са една шега". Според него санкциите трябва да са "адекватни и възпиращи".

Не е нужно да има картел, за да може малко на брой конкуренти на един пазар да правят едно и също, коментира той, като добави: картел се доказва най-трудно от всички конкурентни нарушения.

Според Николов спешно трябва да се прегледа законодателната рамка, като се започне от глобите. По думите му, ако те са обвързани с оборота на мобилния оператор, ще има по-голяма справедливост.

На второ място трябва да се прегледа статутът на обвързаност, в който всички сме поставени – сега след изтичането на двете години на договора чрез юридически хитрини сме принуждавани отново да подпишем, защото иначе цената става двойна, подчерта Николов.

България е единствената в ЕС и една от много малкото в цяла Европа държави, в които няма виртуални мобилни оператори – такива, които наемат капацитета на съществуващите мрежи. Те биха увеличили конкуренцията. Дори в страна като Русия работят над 20 такива виртуални оператори.

Вероятността някой от тях да предлага отворени договори без обвързващ срок е много голяма, за да може да привлече клиенти, а това променя пазара. Конкуренцията е най-доброто лекарство, обясни Богомил Николов.

В момента нито един от трите оператора не иска да има конкуренция, изтъкна той.

"Належащи са законодателни промени, които първо да върнат малко справедливост в тези отношения, в които потребителите са крепостници, и второ – да стимулират конкуренцията, за да имаме четвърти, пети, шести оператор. Към момента трябва да си изразим гнева!" - подчерта Николов.